Etno kuæa u Ilinu |
![]()
Zavièajna kuæa vajarke Ljubinke Saviæ - Grasi, selo Ilino, opština Boljevac
Gospoða Ljiljana nas je srdaèno doèekala i sa njom smo evocirali stare uspomene o životu u podnožju Rtnja u selima Ilino i Rtanj. Ona je davno napustila ovaj kraj i nov, interesantan i uzbudljiv život zapoèela u dalekoj Australiji. Meðutim, kako kaže, ovaj kraj ostao joj je zauvek urezan u srcu i seæanju i ove godine odluèila je da se ponovo poseti kraj gde je provela svoje detinjstvo. Život u inostrantvu omoguæio joj je mnoge stvari koje ovde nikada ne bi videla niti doživela. Od svih država u kojima je putovala, a obišla je ceo svet izuzev Južne Amerike, najviše joj se dopada Velika Britanija odnosno Engleska zbog pitome vegetacije i prijatne klime. Kod nas je priroda lepa, ali divlja, kako kaže, ali i kako ne bi bila kada kod nas država ne daje subvencije za održavanje. Kako smo u meðuvremenu saznali, primera radi, u Švajcarskoj država vlasnicima imanja daje po 4 eura za svaki pokošeni metar trave. Ako primera radi imate 1ha na godišnjem nivou od države bi ste dobili 40.000 eura za održavanje travnjaka u toku godine. Verujemo da bi i kod nas priroda bila pitomija kada bi ovakve i sliène subvencije postojale, ali to je malo verovatno da se ostvari kod nas. ![]() ![]()
Gospoða Ljilja Stanikiæ sa kustosom Etno kuæe
Kuæa je sagraðena krajem 19. veka, pripadala je porodici Saviæ do 1926. godine kada je prodata Opštini Ilinskoj. Pored sedišta opštine, u njoj je nakon Drugog svetskog rata jedno vreme bila seoska prodavnica i kafana. Rekonstruisana je u potpunosti i pretvorena u Zavièajnu kuæu vajarke Ljubinke Saviæ - Grasi, septembra 2009. godine. Kuæa je opremljena u tradicionalnom stilu predmetima domaæe radinosti žitelja Ilina. U sobi Ljubinke Saviæ - Grasi uraðena je postavka o životu i stvaralaštvu ove umetnice, koja je živela i stvarala u Beogradu, ali je do kraja života ostala privržena svom zavièaju. ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() Vajarka Ljubinka Saviæ - Grasi roðena je 1922. godine u selu Ilino kod Boljevca. Akademiju likovnih umetnosti i postdiplomske studije završila je u Beogradu uklasi prof. Alojza Dolinara. Njen umetnièki opus èine: - skulpture žene i deteta, njene trajne inspiracije (žena majka, heroina, prelja...) - portreti najveæih umova i istorijskih liènosti u obliku medaljona, plaketa i kao puna plastika - nekoliko spomenika i spomen obeležja NajèešÃ¦e je radila u gipsu, terakoti i bronzi. Izlagala je na brojnim izložbama u zemlji i inostrantstvu. Dela Ljubinke Saviæ Grasi èuvaju se u našim najveæim muzejima, kulturnim i prosvetnim ustanovama i privatnim zbirkama, a od septembra 2009. godine neka od njih su izložena u njenom rodnom Ilinu. Umrla je u Beogradu 1. decembra 1999. godine.
U neposrednoj blizini kuæe nalazi se ilinsko vrelo, vrelo zdrave i pijaæe vode, ali i važno mesto u tradicionalnom životu žitelja sela Ilina.
![]() ![]() ![]() ![]() Svakom putniku namerniku koji se naðe u opštini Boljevac preporuèujemo da poseti ovo interesantno mesto, da obiðe etno kuæu, usput kupi pastrmke na lokalnom ribnjaku i da potom svrati u Motel "Balaševiæ" koji se nalazi u samom podnožju Rtnja na magistralnom putu Paraæin-Zajeèar. Verujemo da æe te ugodno provesti jedan dan ovde i da æe vam se dopasti èuvena gibanica i kiselo mleko u ovom motelu. Do Sokobanje vam potom preko Rtnja i sela Nikolinac ostaje oko 26km puta. ![]() ![]() Zahvaljujemo se gospoði Ljiljani Stanišiæ na poklonima i ugodno provedenom danu u prijateljskom razgovoru. Ekipa portala Sokobanje.
Podesi kao favorit
Bookmark
Pošalji email-om
Čitanja: 9426 Komentari (1)
![]() Nije mi se dalo napisao AjmoNegde , 07, July, 2011 Prosao sam bar 10 puta pored skretanja za Ilino ali mi se nije dalo da svratim. Racunao sam etno selo ko etno selo, ali nisam znao za ove izvore.... Prvi sledeci put eto mene....
Prijavite neodgovarajući komentar
glasaj protiv
glasaj za
Glasova: +0
Napišite komentar
|
Zaboravili ste lozinku? |
Nemate nalog? Napravite nalog |
![]() | Danas | 49 |
![]() | Juce | 195 |
![]() | Ove nedelje | 625 |
![]() | Ovog meseca | 4685 |