Zvanièno osnivanje Regionalne turistièke organizacije Jugoistoèna Srbija oèekuje se krajem marta, poèetkom aprila, saznajemo od menadžera projekta, Marije Žikiæ. Bez obzira na razne glasove koji govore protiv osnivanja ove organizacije, ovakvi trendovi su prisutni i u svetu i u regionu, kaže Marija Žikiæ. Zvanièna politika Srbije jeste pristupanje EU, a to podrazumeva i stvaranje organizacione strukture koja æe moæi da odgovori zahtevima EU, kao i da absorbuje finansijsku pomoæ EU, objašnjava ona. Onda kada budemo postali zemlja kandidat, otvaraju se strukturni fondovi, koji se kreæu od 2 do 10 miliona eura, a takve fondove ne možemo da povuèemo ako radimo na lokalnom i individualnom nivou, veæ to moramo raditi na regionalnom nivou, kaže Marija Žikiæ.
Ona je dodala da je jako bitno istaæi da lokalne turistièke organizacije nastajanjem Regionalne ne gube znaèaj i funkciju, veæ naprotiv RTO i medjuopštinska saradnja bi trebalo dodatno da osnaže lokalnu turistièku ponudu.
Kordinator projekta, Ivica Naskovski izjavio je da æe nosilac posla biti gradske vlasti opštine Sokobanja, gde æe se nalaziti i centar buduæeg udruženja. U klaster je ušlo devet opština, odnosno ceo pirotski i zajeèarski okrug i deo niškog. Tu su gradovi Dimitrovgrad, Babušnica, Pirot, Bela Palanka, Sokobanja, Knjaževac, Boljevac, Zajeèar i Niš, a partnerska opština u Bugarskoj je Vrèec.
„Cilj nam je da osmislimo nekoliko zajednièkih programa i turistièkih paketa koje æemo ponuditi na domaæem, ali i inostranom tržištu, kao što su kružne ture, vinski putevi, putevi kulture i ‘siti brejk' odmori u Nišu i Zajeèaru", rekao je Naskovski.
Prema Naskovskom zajednièkim programima æe lakše moæi da se doðe do sredstva iz evropskih fondova, pa otuda tu ideju podržava i Ministartsvo ekonomije i regionalnog razvoja. Klaster je veæ promovisan na sajmovima u inostranstvu – „Roud šou" u Nemaèkoj i Sajmu turizma u Sofiji, a sada je predstavljen i na Beogradskom sajmu, pod sloganom „Neotkrivena lepota jugoistoiène Srbije." To podruèje je turistièki zanimljivo, jer je bilo naseljeno još u praistoriji, pa su ostali mnogi spomenici iz tog i antièkog doba, a tu je roðen i rimski imperator Konstatntin Veliki (272. –337. godine nove ere), poznat kao prvi riumski vladar koji je primio hrišÃ¦anstvo.
Postoji i niz ostataka iz turskog doba -kao što su „Amam" u Sokobanji i Æele kula u Nišu, ili zaostavština iz Drugog svetskog rata - nacistièki koncentracioni logor na Crvenom krstu u Nišu. Oblast obiluje i mnogim tvrðavama, ostacima sredjevekovnih gradova, manastirima i crkvama.
Tu su i planinine izuzetne lepote koje nude moguæosti za planinarenje, ekstremne sportove - mauntbajking, paraglajdinig, slobodno penjanje, zatim lov i ribolov, prouèavanje biljnog i životinjskog sveta, kao i obilazak kanjona, vodopada i klisura.Naskovski je pre svega preporuèio Staru planinu, na kojoj je u toku izgradnja hotela i skijaškog centra, zatim Rtanj, Ozren, Tupižnica (Lasovaèka planina) i Suva planina. Za turiste su veoma atraktivne i mnoge peæine, jezera i banje, zakljuèio je Naskovski.
TURISTIÈKI REGION / KLASTER:
JUGOISTOÈNA SRBIJA
Prema Strategiji razvoja turizma, kljuèna tema za marketinško pozicioniranje Jugoistoène Srbije kao turistièkog regiona jeste:
„...Još uvek neotkrivena...“
Kreatori Strategije imali su na umu diferenciranje ovog regiona potenciranjem planina, banja i kulturnog nasleða Jugoistoène Srbije, posebno istièuæi prirodu, zdravlje, sport i rekreaciju kao osnovne elemente imidža regiona. Aktivnosti na otvorenom, mir i tišina, mineralni izvori – samo su neki od benefita ovog regiona.
-
Regioni / klasteri: Jugoistoèna Srbija
-
Kljuène teme pozicioniranja: ...Još uvek neotkrivena
- Kljuèni turistièki proizvodi za region: kružna putovanja, specijalni interesi, planine i jezera, zdravstveni turizam, ruralni turizam
-
Kljuène turistièke destinacije za region: Sokobanja ,Niš, Zajeèar, Vlasinsko jezero, Stara planina
-
Kljuèni investicioni projekti regiona: Projekat Stara planina; Projekat rehabilitacije banja; Rehabilitacija gradskih hotela; Vlasinsko jezero; Projekti turistièke infrastrukture i sadržaja slobodnog vremena;
Strategija razvoja turizma definiše i turistièke proizvode koje treba razvijati u ovom regionu.
(Proizvodi su definisani prema znaèaju, odnosno prioritetu)
POSLOVNI TURIZAM I MICE:
-
Srednji prioritet: korporativni sastanci, ostale poslovne posete
-
Nizak prioritet: podsticaji, konferencije, poslovni sajmovi i izložbe,
KRUŽNE TURE:
-
Visoki prioritet: organizovane ture unutar Srbije, individualne ture unutar Srbije, regionalne (meðunarnodne) organizovane ture
POSEBNI INTERESI
-
Visoki prioritet: blage aktivnosti (lov, ribolov, biciklizam, reèna ekspedicija, vožnja 4x4, kampovanje), grube akitvnosti (planinski biciklizam, vožnja kajakom, kanuom, istraživanja kanjona, planinarenje i penjanje, istraživanje peæina, cross-countri skijanje, jeep safari), aktivnosti vezane za kulturno nasleðe (ture manstira, ture UNESCO, dvorci i trvðave, arheološka putovanja, gastro interesi)
-
Srednji prioritet: jahanje, pešaèenje, paraglajding;
-
Nizak prioritet: posmatranje ptica
NAUTIKA
-
Nizak prioritet: ture i razgledanje
DOGAÐAJI
-
Visoki priortitet: kultura i umetnost.
-
Srednji proritet: zabava
-
Niski priotritet: sport.
SPA I WELLNESS
-
Visoki prioritet: (medical spa i minereal springs spa),
-
Srednji prioritet: (destinaiton spa, resort hotel spa;)
PLANINE I JEZERA
-
Visoki prioritet: zima, proleæe, jesen
-
Srednji prioritet: leto;
RURALNI TURIZAM
-
Visoki priortiet: aktivnosti u prirodi: šetnje; aktivnosti vezane za kulturu: ture kulturnog nasleða, gastro ture:
-
Srednji prioritet: ribolov, jahanje; ture religijskog nasleða
-
Nizak prioritet: vožnja bicikla i posmatranje ptica.
ÆELE KULA - NIŠ
|