Sokobanjska fabrika ozona |
Uoèi poèetka letnje turistièke sezone, u Parizu je održana promocija pet srpskih banja. Sokobanju, poznatu po zdravstvenom turizmu, predstavlja Specijalna bolnica, jedina za respiratornu rehabilitaciju u Srbiji.
Specijalna bolnica "Sokobanja"
Iz godine u godinu, zbog klimatskih promena i loših životnih navika, broj pacijenata u toj ustanovi je sve veæi.
Meðu pacijentima Specijalne bolnice u Sokobanji nekada je najviše bilo dece, sada su to uglavnom stariji ljudi iz cele Srbije koji dolaze na leèenje i rehabilitaciju svih pluænih bolesti osim tuberkuloze. Oni kažu da se mnogo bolje oseæaju od kad dolaze u Sokobanju i da lakše dišu jer ih u bolnici uèe pravilnom disanju.
Ovde se uspešno leèe i reumatske i kardiovaskularne bolesti, a kupanjem u termalnoj vodi i - u poslednje vreme više izražena menadžerska bolest -èiji su simptomi stres, nesanica, nervoza i napetost.
"Broj pacijenata je naroèito poveæan u zimskim mesecima", navodi Silvana Ðorðeviæ, pneumoftiziolog, "ali je, zahvaljujuæi novoj opremi, dijagnostikovanje i leèenje nespecifiènih pluænih bolesti mnogo lakše."
Ukoliko se alergije i problemi sa disajnim organima ne izleèe u ranom detinjstvu, velika je verovatnoæa da ðe posledice u starosti biti velike, kažu lekari. Zabrinjava meðutim, to što zbog nemaštine, èist vazduh i termomineralne izvore u Sokobanji danas koristi malo dece.
Zbog restrikcija u zdravstvu i manje para u Fondovima,kaže pedijatar Gordana Vidanoviæ, boravak dece je sa dvadeset skraæen na 10-15 dana.
Uz prirodne prednosti, Specijalna bolnica je za svoje pacijente uvela i leèenje gojaznosti, škole disanja, odvikavanja od pušenja, staze zdravlja.
Bolnica koristi prirodne lekovite faktore, pre svega termalnu vodu i vazduh po kojima je - kako navodi Vesna Blagojeviæ, PR Specijalne bolnice "Sokobanja" - prepoznatljiva kao najveæa fabrika ozona u Evropi.
Banja pod Ozrenom novu turistièku sezonu doèekuje sa èetiri potpuno renovirana objekta opremljena najsavremenijim aparatima. Otvorena je i koronarna jedinica, kako se pacijenti sa infarktom ne bi transportovali 60 kilomatara do Niša.
"S obzirom na to da leti u jednom danu u Sokobanji boravi izmeðu pet i deset hiljada gostiju, Specijalna bolnica je odluèila da uvede koronarnu jedinicu, jer se nikada ne zna da li æe osim meštana i neko od gostiju dobiti infarkt miokarda", objašljava Ljiljana Isakoviæ, direktorka Specijalne bolnice. "Oèekujemo takoðe da æe za mesec dana biti završeno uvoðenje invazivne dijagnostike u pulmologiji, èime æemo zaokružiti i leèenje pluænih bolesnika."
Veæina pacijenata u 560 postelja Specijalne bolnice "Sokobanja" leèi se i oporavlja uglavnom o trošku Republièkog fonda za zdravstveno osiguranje.
Izvor: RTS
|