Banja Jošanica |
Na petom kilometru od Sokobanje, kod Trebièke èesme, put se odvaja za manje poznatu, ali veoma znaèajnu, živopisnu banju Jošanicu. Ona se nalazi u severo-zapadnom delu Sokobanjske kotline, izmedju zapadnih ogranaka Rtnja i istoènih padina planine Bukovika. Blagodeti njenih lekovitih voda koristili su stari Rimljani i svi oni koji su osvajali ove krajeve posle njih. Turci su je srušili do temelja za vreme svog povlaèenja, tako da je dugo ostala neotkrivena i nepoznata. Za oživljavanje ove banje vezane su mnoge prièe, legende, verovanja, ali i mukotrpni napori meštana da ubede nadležne u znaèaj i blagotvorno delovanje njenih izvora.
Do sada nije bilo nekih znaèajnijih prouèavanja i valorizovanja ovog prirodnog leèilièta koje se još uvek nalazi u senci Sokobanje u èijoj se blizini nalazi.
TURIZAM Prirodne pogodnosti šire okoline Banje Jošanice predstavljaju osnovu za razvoj izletnièkog turizma. Okolina Banje Jošanice bogata je šumom i u ovoj netaknutoj prirodi postoje idealne moguænosti za aktivan odmor u prirodi i rekreaciju. Ovaj vid turizma pre svega je moguæe aktivirati na lokalitetima Vrelo i Sokolovica. ![]() Lekovite vode Banje Jošanice Što se tice restoranskih kapaciteta u Banji Jošanici postoje dva restorana društvene ishrane - „Jošanica” i „Veljkoviæ“. S obzirom da gosti Banje Jošanice stanuju u privatnom sektoru, sa poveæanjem turistièkog prometa javila se potreba za izgradnjom restorana. Sa izgradnjom restorana „Jošanica” se poèelo 1972. godine, a restoran gostima nudi bogat asortiman jela i piæa. Pošto je u pitanju restoran u banjskom mestu èija je namena pre svega ishrana banjskih gostiju, velika pažnja se posveæuje pripremi dijetetskih jela, namenjenih gostima narušenog zdravlja. Lokalitet Vrelo je udaljen od Banje Jošanice 6.5 km i do njega se stiže vijugavim šumskim putem. Ovaj prostor je idealan za jednodnevni izlet. Netaknuta priroda, èist vazduh, ovèarske kolibe i prostrane livade predtavljaju atraktivnost, naroèito za posetioce iz velikih urbanih sredina. I na ovom lokalitetu su pronadjeni izvori tople i hladne mineralne vode. U neposrednoj blizini Banje Jošanice je i lokalitet „Sokolovica”, u atraktivnom prirodnom ambijentu i sa crkvom Sv.Jovana Glavoseka.
STANOVNIŠTVO Sokobanjska kotlina je bila naseljena još u Rimskom periodu o èemu svedoèe brojni ostaci materijalne kulture (vojna utvrdjenja, kupatila, grobnice, putevi). Period turske vladavine je na ovim prostorima obeležen burnim dogadjajima. Medjutim, intezivno naseljavanje na ovom prostoru bilo je tokom 19 veka, naroèito u vreme Prvog srpskog ustanka. Stanovništvo Jošanice se uglavnom bavi poljoprivredom. Osim jednog dela stanovništva, koje izdaje sobe turistima, ne postoji veæe interesovanje za upotpunjavanjem turistièke ponude. Medjutim, izgradnja hotelijerskih i restoranskih kapaciteta svakako bi doprinela zapošljavanju veæeg broja stanovnika Jošanice u tercijalnim delatnostima i u velikoj meri bi uticala na poveæanje interesovanja za razvoj turizma. Tako je tek 1962. godine, na temeljima starog kupatila iz 1905. godine sagraðena današnja banja, sa nekoliko izvora i kupatila, èija voda dostiže do 35 stepeni. Da bi izgledala što niža i bila što manje uoèljiva, jednim delom je ukopana u zemlju, tako da se stepenici nalaze sa unutrašnje strane. Iako se nalazi na podbarnom zemljištu, blizu potoka, dobro izgraðeni i duboko ukopani temelji uèinili su da do danas zadrži svoj prvobitni izgled. U selu æete èuti i legendu o prelasku crkve sa jedne na drugu stranu puta. Ovo se danas objašnjava time što je u davnašnja vremena put išao pored potoka, ispod crkve, a današnji, novi premešten je iznad crkve. Crkva Uspenja Svete Bogorodice nalazi se odmah pored nove crkve i nedaleko od starog crkvenog konaka, u kome postoji mala zavièajna postavka muzejskih eksponata. Nažalost, zgrada je u veom lošem stanju, pa su posete odložene za neka bolja vremena.
ZDRAVSTVO Leèenje u banji se odvija pod stalnim nadzorom lekara, a terapijski tretmani koji se u njoj primenjuju su:- balneo-terapija - fango-terapija.- kreno-terapija - peloidna-terapija
|
Zaboravili ste lozinku? |
Nemate nalog? Napravite nalog |
![]() | Danas | 40 |
![]() | Juce | 195 |
![]() | Ove nedelje | 616 |
![]() | Ovog meseca | 4676 |