Skip to content

Sokobanja arrow SOKOBANJSKI FORUMarrow Društvoarrow X - Filesarrow MISTERIJE
18 Maj, 2022, 10:57:49 am *
Dobrodosli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisnickim imenom, lozinkom i duzinom sesije
 
   Pocetna   Pomoc Kalendar Prijava Registracija  
Stranice: 1   Idi dole
  Stampaj  
Autor Tema: MISTERIJE  (Procitano 4317 puta)
0 clanova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Vojvoda Tatanka
Stari znalac
***

Karma: +15/-2
Van mreze Van mreze

Pol: Muskarac
Poruke: 215

Srbija do Tokija - Crna Gora ko Nokia


WWW
« poslato: 09 Jun, 2008, 02:17:27 pm »

                                             PLAVA SVETLOST U JEZGRU GALAKSIJE ANDROMEDA


Nedavno su astronomi koristeæi Hubble teleskop identifikovali izvor misteriozne plave svetlosti koja okružuje supermasivnu crnu rupu u susednoj galaksiji Andromeda (M31). Iako je priroda ove neobiène svetlosti zaokupljala pažnju astronoma više od deset godina, novo otkriæe èini ovu prièu još neverovatnijom.

 Plava svetlost dolazi od diska veoma vruæih, mladih zvezda. Ove zvezde se vrtoglavom brzinom okreæu oko crne rupe, na naèin slièan onom na koji se planete naÅ¡eg Sunèevog sistema vrte oko Sunca. Astronomi su zateèeni èinjenicom da se ovaj disk zvezda koji oblikom podseæa na palaèinku formirao tako blizu ove džinovske crne rupe, upravo tamo gde nikako ne bi mogao da bude. Ogromna kolièina gravitacione energije crne rupe inaèe je u stanju da cepa materiju i ne dozvoljava gasovima i praÅ¡ini da se sažmu i formiraju zvezde. Posmatranja jezgra ove galaksije mogla bi da astronomima daju nagoveÅ¡taj o prirodi aktivnosti jezgara mnogo udaljenijih sliènih galaksija.

 Pronalaskom diska mladih zvezda astronomi su, prema njihovim reèima, osigurali nepokolebljive dokaze postojanja džinovske crne rupe. Ovi dokazi pomogli su nauènicima da konaèno odbace sve alternativne teorije o postojanju «tamne materije» u jezgru galaksije Andromeda i potvrde dugogodiÅ¡nje sumnje da se radi o crnoj rupi.
 Â«Posmatrati ove zvezde je isto kao posmatrati maðionièara kako izvlaèi zeca iz Å¡eÅ¡ira – videli ste i znate da ga je izvadio ali ne znate kako je to uèinio», kaže Tod R. Lauer iz Nacionalne Optièke Astronomske Opservatorije u mestu Tucson u Arizoni.  On i tim astronoma koje predvode Ralf Bender sa Max Planck Instituta za vanzemaljsku fiziku u mestu Garching u Nemaèkoj i John Kormendy sa Teksas Univerziteta u Austinu vrÅ¡ili su ova posmatranja a njihovi rezultati objavljeni su u  Astrofizièkom Žurnalu 20. Septembra 2005. godine.
Kratku animaciju koja prikazuje kako u suštini ova dve prstena izgledaju možete pogledati
Kod:
http://imgsrc.hubblesite.org/hu/db/2005/26/videos/a/formats/low_mpeg.mpg



                                                    PRONALAZAK NEOBICNE PLAVE SVETLOSTI


Ivan R. King sa Univerziteta u Vašingtonu je sa svojim kolegama prvi uoèio neobiènu plavu svetlost 1995. godine koristeæi Hubble teleskop. Mislio je da svetlost najverovatnije dolazi od jedne vruæe plave zvezde ili možda od nekog egzotiènog i nama nepoznatog energetskog procesa. Tri godine kasnije, Lauer i Sandra Faber sa Univerziteta u Kaliforniji ponovo su koristili Hubble teleskop kako bi studirali prirodu plave svetlosti koja je dolazila iz jezgra galaksije Andromeda. Njihova posmatranja pokazala su da se radi o grupi plavih zvezda.
 Najnovija spektroskopska osmatranja vrÅ¡ena STIS (Space Telescope Imaging Spectrograph)  ureðajem smeÅ¡tenim na Hubble teleskopu otkrivaju da je plava Hubble teleskop.
 Astronomi su takoðer koristili STIS ureðaj kako bi izmerili brzinu kretanja ovih zvezda. Podatke o brzini njihovog kretanja dobili su raèunajuæi koliko mnogo su njihovi svetlosni talasi rastegnuti i sažeti kretanjem oko crne rupe. Zarobljene silnom gravitacionom energijom crne rupe ove zvezde kreæu se veoma velikom brzinom od oko 3,6 miliona kilometara na èas (oko 1000 kilometara u sekundi). Kreæu se toliko brzo da bi im trebalo 40 sekundi da obiðu Zemlju ili 6 minuta da stignu do Meseca. Najbrže od njih kompletiraju svoju orbitu oko crne rupe za 100 godina.
 Jezgro galaksije Andromeda verovatno je i u proÅ¡losti proizvodilo sliène diskove zvezda i Å¡anse su da æe da nastavi da ih proizvodi i ubuduæe. Plave zvezde koje saèinjavaju ovaj disk toliko su mlade da je malo verovatno da se kroz 12 milijardi dugo postojanje galaksije Andromeda one pojave upravo sada. Ova èinjenica ukazuje na postojanje mehanizma koji je formirao ovakve zvezdane diskove u proÅ¡losti i koji æe najverovatnije da ih stvara i ubuduæe. Meðutim, na koji naèin se ovakav disk formira ostaje misterija...

Jos informacija vezanih za ovu temu mozete pogledati na
Kod:
http://www.misterije.com/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=171
Sacuvana
Stranice: 1   Idi gore
  Stampaj  
 
Prebaci se na:  

Pokrece MySQL Pokrece PHP Powered by SMF 1.1.9 | SMF © 2006, Simple Machines LLC
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!

Statistika

Na sajtu su trenutno 0 gost/a i 0 clan/a.
mod_vvisit_counterDanas140
mod_vvisit_counterJuce232
mod_vvisit_counterOve nedelje633
mod_vvisit_counterOvog meseca3905