Posljednjih godina svjetska internet zajednica 'poludjela' je za socijalizirajuæim websiteovima od kojih su svakako najpoznatiji Facebook i MySpace, no ostavljanje liènih podataka i fotografija na internetu nije tako bezazleno.

Sluèaj koji je sigurno pobudio pažnju javnosti bilo je samoubistvo 13-godišnje Megan Meier iz Missourija koja je bila maltretirana od strane Lori Drew.
Lori Drew, 49-godišnja majka jedne Meganine prijateljice napravila je lažni profil na MySpaceu i predstavljala se kao 16-godišnji Josh Evans, te danima zadirkivala djevojèicu koja se potom ubila.
"Internet je pun manijaka, mržnje, pornografije, rasizma i ekstremista svake vrste, posebno na websiteovima kao što je naprimjer YouTube, a svako prijavljivanje nedozvoljenog sadržaja završi tako što isti snimak samo završi na nekom drugom siteu", otkriva Cristopher Wolf, predsjednik Mreže za borbu protiv mržnje na internetu (INACH).
Samo Facebook ima 120 miliona aktivnih korisnika, a i veliku medijsku pažnju, pa je tako 13 službenika aviokompanije Virgin Atlantic dobilo otkaz nakon što su se na Facebooku podsmijavali mušterijama.
Takoðer, jedan izraelski vojnik ostao je bez posla zbog svoje slike koju je postavio na socijalizirajuæi website "onda kad je to bila visoko rizièna stvar".
"Ništa što radite online ne može ostati privatno, èuvajte svoje podatke, datum roðenja, majèino ime, fotografije, nije važno... jer kad jednom objavite takve stvari na netu, one zauvijek tu i ostaju", dodaje Wolf.
Struènjaci ukazuju na to da roditelji trebaju biti upoznati s stvarima koje njihova djeca èine na internetu jer sve je teže neke sadržaje kontrolirati i uklanjati sa inerneta.