NASILNICKA VOZNJA
Novi ZOBS uvodi pojam
nasilnicke voznje, koja je definisana kao voznja kojom se grubo krse pravila saobracaja i tokom koje vozac ne pokazuje obzir prema bezbednosti drugih ucesnika u saobracaju. U to spadaju vise prolazaka kroz
crveno svetlo i prekoracenje dozvoljene brzine za vise od 50 km/h u gradu i preko 70 km/h van grada. Vozacu koji nasilnicki vozi, policija ima pravo da privremeno (do 48 sati) oduzme vozacku dozvolu. Ako pri nasilnickoj voznji nacini prekrsaj, vozac ce biti kaznjen zatvorom od 45 do 60 dana i dobice 18 kaznenih bodova, sto znaci da mu se ponistava vozacka dozvola, tako da mora ponovo da ide na obuku i polaganje vozackog ispita.
PRIZNAVANJE NASE DOZVOLE U SVETU
Planirane promene u nacinu obuke vozaca i dobijanja vozacke dozvole omogucice i priznavanje nase vozacke dozvole u stranim zemljama. Sa sadasnjom dozvolom, drzavljani Srbije mogu kod nas da dobiju medjunarodnu vozacku dozvolu, ali sa njom smeju samo privremeno da voze u inostranstvu. Ako u stranoj zemlji ostaju duze od sest meseci, u njoj moraju da poloze vozacki ispit da bi dobili njihovu vozacku dozvolu. Nova vozacka dozvola iz Srbije ce se priznavati u stranim zemljama, pa ce oni koji na duze odu u inostranstvo, moci da na osnovu nase dozvole bez polaganja dobiju i stranu vozacku dozvolu.
PREGLED PREMA STAROSTI
Automobili stariji od sesnaest godina ce morati na tehnicki pregled svakih sest meseci, a nov automobil, posle prvog tehnickog pregleda, treba da ode na sledeci kroz dve godine.
PROMENA VLASNISTVA Po sadasnjim propisima, promenu vlasnistva je duzan da prijavi onaj ko je prodao automobil, a po novom zakonu to mora da uradi kupac.
svetla za maglu
VOZNJA PO MAGLI DO 50 KM/H
Kada je vidljivost manja od 50 metara, brzina je za sva vozila i na svim putevima ogranicena na 50 km/h. Isto ogranicenje vazi i za vozila koja koriste lance za sneg.
ALKOHOL I VOZNJA
Po vazecem Zakonu tolerise se do 0,5 promila alkohola u krvi, a nova granica je 0,3 promila. Ni majmanja kolicina alkohola u krvi nije dozvoljena vozacima vozila za prevoz vise od osam osoba (osim vozaca) i vozila cija je najveca dozvoljena masa iznad 3.500 kg, kao ni vozacima motocikala kategorija A i A1. Isto vazi i za vozace vozila jvanog prevoza, vozace koji prevoze opasne materije, instruktore i vozace sa probnom vozackom dozvolom.
Prema stepenu alkoholisanosti, uvodi se podela na:
1. blago alkoholisane vozace (do 0,3 promila)
2. umereno alkoholisane (0,3-0,49 promila)
3. srednje alkoholisane (0,5-1,19 promila)
4. tesko alkoholisane (1,2-1,59)
5. potpuno alkoholisane (1,6 i vise promila).
Od stepena alkoholisanosti zavise i kazne, pa je za tesko i potpuno alkoholisane vozace predvidjena jednogodisnja zabrana upravljanja vozilom, 6 kaznenih poena i kazna od 6.000 do 25.000 dinara, ili 15 do 30 dana u zatvoru. Ako se isti prekrsaj ponovi u roku od godinu dana, obavezna je i zatvorska kazna od najmanje 30 dana.
BEZ ALKOHOLA
U Nacrtu Zakona pise da vozac ne sme da upravlja vozilom ako ima malo alkohola u krvi. Medjutim, za one koji imaju manje od 0,3 promila nije propisana kazna (osim za profesionalce, motocikliste i jos neke kategorije vozaca), pa ispada da oni ipak smeju da voze.
KACIGA ZA BICIKLISTE
Od 2010. godine, biciklista koji tokom voznje ne nosi kacigu na glavi kaznjavace se na licu mesta novcanom kaznom od 3.000 dinara. Ista kazna je predvidjena ako biciklista tokom voznje ima slusalice audio-uredjaja u oba uva ili ako ostavi bicikl tako da moze da padne i ometa saobracaj.
oborena_svetla
SVETLA I DANJU
Za vreme voznje, na motornom vozilu i danju moraju da budu ukljucena svetla, oborena svetla.
PREKRSAJI PROTIV DECE
Ako je prekrsajem ugrozena bezbednost dece, kazne za mnoge prekrsaje su najmanje dva puta vece od inace predvidjenih. Tako ce novcana i zatvorska kazna za prekoracenje brzine, nepropisno preticanje, voznju u pijanom stanju, prolazak na crveno svetlo i nepostovanje prava prvenstva biti veca ako je u automobilu dete do 12 godina starosti. Ovo pravilo vazi i za pesake â ako, na primer, prelazi ulicu van obelezenog prelaza, pesak ce biti kaznjen vecom kaznom ukoliko je pri tom vodio dete.
RADAR DETEKTOR
Novi zakon zabranjuje upotrebu, posedovanje i prodaju radar detektora i uredjaja za ometanje radara. Kazna za vozace koji prekrse ovo pravilo je od 6.000 do 25.000 dinara, ili 15 do 30 dana zatvora, i sest kaznenih poena.
NESAVESNO PARKIRANJE
Kaznom od 3.000 dinara se kaznjava vozac koji parkira tako da njegovo vozilo zauzme vise mesta nego sto je neophodno.
MOBILNI TELEFON
Vozaci ce smeti da razgovaraju mobilnim telefonom samo ako pri tome koriste takozvani âhends friâ uredjaj. Dakle, sam razgovor nije zabranjen, ali drzanje telefona u ruci jeste. Za one koji prekrse ovo pravilo predvidjena je kazna od 5.000 dinara na licu mesta, a ako su izazvali neposrednu opasnost â od 8.000 do 24.000 dinara, ili od pet do deset dana zatvora, i cetiri kaznena poena. Ako je zbog telefoniranja izazvao nezgodu, vozac ce biti kaznjen sa 12.000 do 30.000 dinara, ili zatvorom od 10 do 15 dana, i pet kaznenih poena.
OGRANICENJA BRZINE
Najvece dozvoljene brzine na putevima van naseljenih mesta :
* na autoputu 120 km/h,
* na putu rezervisanom za saobracaj motornih vozila 100 km/h
* 80 km/h na ostalim putevima.
U gradu se najveca dozvoljena brzina smanjuje sa dosadasnjih 60 na 50 km/h.
Uvodi se takozvana âzona 30â â to su delovi ulice, puta ili naselja u kojima je brzina ogranicena na 30 km/h. Zona usporenog saobracaja, je deo puta koji koriste i vozila i pesaci, zbog cega je brzina ogranicena na sedam kilometara na cas.
Za prekoracenje brzine u zoni 30 i zoni usporenog saobracaja primenjuju se stroze kazne nego na âobicnimâ deonicama, sto podrazumeva zabranu upravljanja od jednog do tri meseca i sest kaznenih poena.
OBAVEZNO DECIJE SEDISTE
Za prevoz dece do 12 godina starosti i visine do 150 cm, obavezna je upotreba homologovanog decjeg sedista ili kolevke. (Obaveza vazi od 2011. godine.)
ZA CIST VAZDUH
Vozac je duzan da iskljuci motor kada vozilo stoji duze od tri minuta, a u tunelu kada stoji duze od jednog minuta.