
Osnovno
Market
Status : Aktuelan
Model : N70
U prodaji od : 3/4 2005. godine
Mreže : 900Mhz, 1800Mhz, 1900Mhz, UMTS (W-CDMA),
Kuæište
Dimenzije : 109x56x22 mm
Težina : 126 grama
Oblik : monoblok,
Antena : interna
Tastatura : numerièka,
Baterija
Vrsta : Li-Ion
Kapacitet : 970 mAh
Fabrièka oznaka : BL-5C
Ostalo
Ostalo : vibracija,
Ekran
Glavni
Tip : TFT
Broj boja : (18-bit) 262.144 boja
Rezolucija : 176x208 piksela
Ostalo : auto-regulacija osvetljenja,
Kamera
Glavna
Orijentacija soèiva : sa zadnje strane
Broj piksela senzora : 1.92 megapiksela
Rezolucija fotografija : (UXVGA) 1600x1200 piksela,
Rezolucija videa : (QCIF) 176x144 piksela, (CIF) 352x288 piksela,
Ostalo : video zapis, digitalni zoom, blic, poklopac soèiva,
Pomoæna
Orijentacija soèiva : sa prednje strane
Broj piksela senzora : 0.3 megapiksela
Rezolucija fotografija : (VGA) 640x480 piksela,
Ostalo : video zapis,
Zvuk
Reprodukcija
Zvuènici : mono
Melodije : monofone, polifone, audio zapis,
Format melodija : mid, mp3, aac, wav, amr,
Kanala polifonije : 64
Ostalo : spikerfon, fm radio prijemnik,
Memorija
Interna
Kapacitet : 30 MB
Eksterna
Podržani formati : RS-MMC,
Uz aparat : 64 MB
Menjanje kartice : bez gašenja aparata
Softver
Operativni
sistem
Vrsta : Symbian
Verzija : 8.1a, Series 60 2.1
Podržani formati : mid, amr, aac, wav, mp3, ra, rm, 3gp,
Java
Profil : MIDP 2.0
Konfiguracija : CLDC 1.1
Funkcije
Osnovne : kalkulator, kalendar, štoperica, alarm, konverter,
Napredne : photo-callerid, komandovanje glasom, pozivanje glasom, snimanje glasa,
Komunikacija
Lokal
Kablom na : USB port, USB 2.0 port,
Bežièno : bluetooth,
Udaljeno
Prenos podataka : GPRS (115 Kb/s), EDGE (236 Kb/s), W-CDMA (384 Kb/s),
WAP pretraživaè : 2.0
Podržane tehnologije : SMS, MMS, Push-to-talk,
Kompletan test Nokia N70Standardni paket:
Smartphone
USB kabl
RS MMC memorijska kartica kapaciteta 64 MB sa adapterom za standardne MMC kartice
Stereo slušalice
Uputstvo
CD sa programima

Nokia N70 je savršenija verzija Nokia 6630 modela, pošto su oba aparata zasnovana na istoj hardverskoj platformi. Interesatno je da je najavljeno da æe Nokia N70 podržavati Bluetooth 2.0, èak je i u specifikacijama to navedeno, ali u praksi se pokazalo da to nije taèno.
Krivine kuæišta su blaže èak nego kod Nokia 6680 modela, ivice i uglovi su oštriji, dok su gornja i donja ivica kose. Dizajn je dobro osmišljen i dopašæe se veæini korisnika; dovoljno je promenjen da bi se aparat razlikovao od Nokia 6680 modela. Kuæište je napravljeno od srebrne glatke plastike. Oko tastature i ekrana se nalazi umetak za koji se stièe utisak kao da je od metala po njegovom ponašanju na suncu i kada ga dodirnete; veoma dobro se uklapa u dizajn aparata. Kako smartphone aparati postaju sve više zastupljeni u proizvodnim linijama njihov dizajn æe biti sve konzistentniji, za šta su dobar primer Nokia 3230, Nokia 6680 i Nokia N70.

U odnosu na Nokia 6680 tastatura je promenjena. Tasteri su manji po dimenzijama, pa su samim tim smanjene i velièine oznaka na njima. Tasteri više nisu providni, njihovo pozadinsko osvetljenje je sada plave boje. Programabilni tasteri zauzimaju èetiri puta manju površinu, dok se tasteri za pozivanje i prekidanje razgovora nalaze ispod programabilnih tastera. Tasteri "Meni" i "C" su postavljeni niže, dok se taster sa oznakom olovke sada nalazi sa leve strane tastature. Dodat je novi programabilni taster nazvan "Multimedijalni taster".
Nokia 6630/6680/6681 imaju veoma dobar i ugodna petosmerni navigacioni taster, dok se za džojstik Nokia N70 modela to ne može reæi. Kada smo ga koristili dešavale su se èeste greške; pritisak na džojstik bi najèešæe bio protumaèen od strane aparata kao pomeranje džojstika na neku od strana. Stièe se utisak da je ergonimija tastature smanjena da bi se poboljšao dizajn.




Dimenzije su tipiène za Nokia aparate i iznose 108.8 x 53 x 21.8 mm, masa je 126 grama, aparat izgleda manji nego Nokia 6680. Model možete nositi u džepu bez ikakvih problema, ali osetiæete njegovu masu ako ga budete nosili u džepu košulje. Generalno, aparat je napravljen za korisnike muškog pola, mada æe se verovatno dopasti i korisnicima ženskog pola zbog dizajna.

Na levoj strani se više ne nalazi taster za pozivanje glasovne kontrole. Taster za ukljuèivanje/iskljuèivanje se nalazi sa gornje strane, pored zvuènika. Na desnom boku se nalazi prorez za RS MMC memorijske kartice, zatvoren poklopcem koji je napravljen od elastiène plastike (nije nam jasno zašto nije upotrebljen metalni poklopac), podržana je izmena kartica "na živo" (kada otvorite poklopac sve otvorene aplikacije æe se ugasiti). Kao i kod Nokia 6630 modela podržane su samo Dual Voltage RS MMC memorijske kartice, pošto interni èitaè podržava samo 1.8V kartice. Na desnom boku se nalazi i taster za ukljuèivanje kamere.

Sa donje strane se nalazi standardna POP-port utiènica. Ovaj model ima novu utiènicu za punjaè (manjih dimenzija), kao i svi modeli N serije. Ovo nije bilo neophdono ali æe sa pojavom tanjih aparata svakako biti korisno. U standardnom paketu se nalaze i stereo slušalice. Kvalitet zvuka nije loš èak ni sa tim slušalicama. Mane su što je tada zvuk tiši (èak i kada je pojaèan do maksimuma), pa se muzika slabije èuje. Nažalost, slušalice sa standardnim prikljuèkom nije moguæe koristiti sa ovim aparatom. Dodatni zvuènik se nalazi sa gornje strane i može se koristiti za preslušavanje muzike. Zvuk je prijatan i neæe se deformisati pri maksimalnoj jaèini.
EkranRezolucija ekrana i dimenzije su standardni - 176 x 208 piksela, dijagonala je 2.13 inèa (dimenzije aktivnog dela su 41 x 35 mm). Ekran je u potpunosti isti kao kod Nokia 6680/6681 modela sa moguænošæu prikazivanja 262.144 boje. U praksi neæete primetiti razliku u odnosu na ekran Nokia 3230 modela koji može da prikaže "samo" 65.536 boja. Po kvalitetu prikaza ekran je meðu najboljima kada se poredi sa aparatima koji imaju ekrane koji nisu osetljivi na dodir. Poreðenje sa ekranima standardnih telefona ne bi bilo korektno.

Pozadinsko osvetljenje možete sami regulisati i podesiti jaèinu na jednu od tridesetak ponuðenih, što se svodi na 15-ak podešavanja pošto su veoma slièna meðusobno. Sistem može automatski podešavati pozadinsko osvetljenje pošto aparat poseduje senzor koji detektuje jaèinu svetla i nalazi se ispod ekrana.
Na ekranu se nalaze datum, trenutno vreme, ime profila, oznaka da li je bilo propuštenih poziva i neproèitanih poruka kada je aparat u mirovanju.
BaterijaNokia N70 koristi Li-Ion bateriju oznake BL-5C kapaciteta 900 mAh. Kada otvorite poklopac primetiæete da je bilo mesta èak i za veæu bateriju. Po navodima proizvoðaèa aparat sa tom baterijom ima autonomiju do 11 dana kada je u mirovanju i do 3.5 sata ako se koristi za razgovore.

U praksi se pokazalo da je aparat radio oko 1.5 dan u toku kojih smo ga za razgovore koristili 30 minuta, slikali smo 25 fotografija sa iskljuèenim blicem, sat vremena smo koristili ostale funkcije sa ukljuèenom podrškom za Bluetooth. Kada smo iskljuèili Bluetooth i minimalno radili sa telefonom (15 minuta smo ga koristili za razgovore, 20 minuta za igre) poveæali smo autonomiju na 2.5 dana. Ako slušate radio 3-4 sata dnevno možete oèekivati da æe autonomija biti oko 1.5 dan.
Korisnici koji pretežno budu koristili aparat za razgovore mogu oèekivati da æe morati da ga stavljaju na punjenje skoro svaki dan. Da bi se baterija u potpunosti napunila potrebno oko 1 sat i 15 minuta.
Pre testiranja mislili smo da æe Nokia N70 imati makar istu autonomiju kao Nokia 6680, ali se pokazalo da nije tako. To je razlog da ponovo testiramo bateriju Nokia N70 modela kada bude bila predstavljena komercijalna verzija modela.
SoftverKao i svi ureðaji N serije i Nokia N70 je zasnovan na Series 60 platformi, verzija 2 (koristi se Feature Pack 3, puna oznaka je Series 60 verzija 2.6).
Najpre da vidimo koje promene donosi ova platforma. Najveæa promena je podrška za razlièite rezolucije (Scalable UI, skalabilni korisnièki interfejs):
176 x 208 piksela
208 x 208 piksela
240 x 320 piksela
352 x 416 piksela
Treba pomenuti da postoji podrška za QWERTY tastature. Koriste se Symbian verzija 8.1a.
Svi elementi dizajna interfejsa su ponovo nacrtani, promenjene su boje preinstaliranih aplikacija. Pogledate slike da bi ste uporedili promene (na levoj strani su slike intefejsa Nokia N70, dok su na desnoj strani slike interfejsa Nokia 6680 modela)
Kao i Nokia 6680/6681 i ovaj modela ima dodatke pored onih koje je sa sobom doneo Feature Pack 3. To je aktivni slajder èijim otvaranjem aktivirate kameru. Active Standy je kopija Today poèetnog ekrana kod Windows smartphone aparata. Sve je veoma logièno - imate pet ikona za brzo pokretanje aplikacija. Možete koristiti džojstik za kretanje po listi koju možete urediti po svom izboru i prilagoditi poèetni ekran. Ispod se nalazi To-do lista. Ako je aktivna aplikacija za reprodukciju muzike na dnu æe se nalaziti linija u kojoj æe biti prikazano ime pesme koju trenutno slušate.
Treba istaæi još i kompatibilnost sa programima nezavisnih proizvoðaèa za smartphone aparate novije generacije. Po tom pitanju Nokia N70 je u potpunosti slièan N90 modelu pošto ti programi u veæini sluèajeva ne rade. Ne verujem da æe ovaj problem kompatibilnosti biti aktuelan kada budu bile predstavljene komercijalne verzije ovih ureðaja.
Po tradiciji Bluetooth je maksimalno funkcionalan, podržani su svi profili ukljuèujuæi i HID (možete povezati bežiène slušalice bez potrebe za posebnim drajverima). Ranije je bilo navedeno na sajtu proizvoðaèa da aparat podržava Bluetooth 2.0 ali je to sada ispravljeno.
Radio
Specifiènost Nokia N70 modela je što ima integrisan FM radio. Kvalitet prijema signala je veoma dobar ali najviše zavisi od pozicije kabla za slušalice pošto on služi kao antena. Radio podržava stereo zvuk i automatsko traženje stanica.
Produktivnost
Paket za testiranje 3D performasni SPMark04 testa nije mogao biti pokrenut na aparatu, kao i kod Nokia N90 modela. Produktivnost smo mogli da izmerimo samo pomoæu JBenchmark 3 i 3D.
ZakljuèakNokia N70 ima odlièan kvalitet prijema signala što je tipièno za Nokia smartphone ureðaje. Zvuk je glasan i teško æete propustiti da èujete zvono èak i kada se nalazite na buènoj ulici. Kao melodiju možete koristiti MIDI (podržane su 64-glasovne polifone melodije), AMR (NB-AMR), True Tones (WB-AMR), WAV, MP3, AAC i eAAC+ fajlove. Vibracija je proseène jaèine.
Možemo slobodno reæi da je Nokia N70 najbolji smartphone ureðaj u klasi aparata bez ekrana osetljivih na dodir. Kao konkurencija se može smatrati samo HTC Typhoon koji je manji, ima manju masu, veæu autonomiju ali slabiju radio komponentu i lošije realizovan Bluetooth. Direktno poreðenje nije korektno pošto su ureðaji bazirani na razlièitim platformama.
Ako veæ imate Nokia 6630 ili Nokia 6680 smartphone aparat nema potrebe menjati ga. Poboljšana je kamera i sada je rezolucija senzora 2 Megapiksela, podržan je FM radio ali je ergonomija lošija. Nokia N70 æe se naæi u prodaji u treæem kvartalu 2005 godine.