Skip to content

Sokobanja arrow TECHNO ZONEarrow PC Klinika / Servisiranje raèunaraarrow Saveti za webmastere i one koji æe to postati
10 Avgust, 2022, 03:05:14 am *
Dobrodosli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisnickim imenom, lozinkom i duzinom sesije
 
   Pocetna   Pomoc Kalendar Prijava Registracija  
Stranice: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »   Idi dole
  Stampaj  
Autor Tema: Saveti za webmastere i one koji æe to postati  (Procitano 66534 puta)
0 clanova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Sale-X
Administrator
Vodeæi tim
*****

Karma: +82/-9
Van mreze Van mreze

Pol: Muskarac
Poruke: 7768


WWW
« Odgovor #89 poslato: 26 Oktobar, 2007, 09:26:33 pm »

Predstavljamo èetiri dobra CMS-a

Veæina korisnika raèunara makar jednom je posetila neki web sajt na Internetu. Zavisno od sajta do sajta, njihov dizajn je razlièit ili u nekim sluèajevima isti. Sadržina na sajtu, osim ako nije uraðena u Flashu, može se sastojati od PHP, HTML ili CGI stranica koje mogu biti razlièitog izgleda. Ukoliko se korisnik odluèi da sam pravi web stranice na svom sajtu, to može da uradi pomoæu Dreamweavera ili nekog od jednostavnijih HTML editora èiji smo uporedni test imali u januarskom broju ove godine. Meðutim, ukoliko sajt ima veæe ambicije, odnosno ukoliko se bavi nekom ozbiljnijom temom koja zahteva veæi broj HTML strana, njihovo dizajniranje može da bude pravi psihièki bol.

Skoro svi veæi sajtovi se odluèuju za komforniju varijantu popunjavanja sajta web sadržajem, odnosno za Content Management System (sistem za upravljanje sadržajem; u daljem tekstu CMS). CMS upravlja sadržinom sajta, i to ne samo u smislu postavljanja web stranica veæ i mnogih drugih stvari, o èemu æe biti reèi dalje u tekstu.

Instalacija i podešavanje nekog CMS softvera ne bi trebalo da budu problem ako korisnik prati uputstvo koje dolazi uz svaki CMS. U suštini, najbitnije je da se prethodno napravi MySQL baza (zbog sigurnosti, sa šifrom) i da se fajlovi uploaduju pod pravim CHMOD dozvolama, tj. da odredite da li se ti fajlovi mogu samo èitati ili i menjati. Sve ostalo je, u suštini, samo unošenje nekih osnovnih informacija.

Sistemske moguænosti

Kao što smo veæ napomenuli, CMS ne služi samo da popuni sajt sadržajem. Moguænosti su daleko veæe i daleko važnije od samog „slaganja” web stranica. Kontrola sadržine je obiman pojam, a mi æemo se potruditi da vam to predstavimo na što lakši i što bolji naèin. Osnovna funkcija svakog CMS-a jeste da lepo rasporedi web stranice i da na glavnom prozoru korisniku obezbedi linkove ka njima. U suštini, CMS se najviše koristi za lako postavljanje vesti. Više nema potrebe za manuelnim ubacivanjem HTML koda. Dovoljno je samo kliknuti na link za upload vesti, odabrati željenu kategoriju i jednostavno otkucati željenu vest. Sve se to radi preko dobrog starog WYSIWYG naèina rada (What you see is what you get – što vidiš, to i dobiješ). Dakle, onako kako korisnik bude pravio vest tokom kucanja, tako æe ona biti prikazana na sajtu. Neæemo posebno opisivati WYSIWYG meni, dovoljno je napomenuti da on ima sve potrebne opcije kao što je ubacivanje slika, veliki broj opcija za formatiranje teksta (bold, italic, underline, pravljenje tabela, bojenje teksta itd.). Da bi administratori imali uvid u kvalitet vesti i mišljenje èlanova o njima, valja ukljuèiti komentare, tako da korisnici mogu da napišu ono što misle o toj vesti. Naravno, ukoliko je neophodno, moguæe je i brisati komentare. Poznato je koliko nedolièni oni mogu da budu i zato sada svaki bolji CMS ima moguænost brisanja i promene komentara koji se tièu vesti. Kada se sajt napuni vestima, manuelno pretraživanje zna da bude veliki problem i zato bi bilo poželjno da CMS ima ugraðenu opciju pretrage vesti ili jednostavnu moguænost arhiviranja vesti tako da korisnik pomoæu naslova može da doðe do one željene.

Sa korisnièke strane, CMS softver ima manji broj moguænosti nego kada je u pitanju administratorska strana. U suštini, cilj jednog CMS-a jeste da administratoru omoguæi što lakšu manipulaciju sajtom, a to je širok pojam kada su sajtovi u pitanju. Pravljenje kategorija i sam princip njihovog rasporeðivanja znaju da budu komplikovana stvar kada je CMS u pitanju, pa je baš zato poželjno da CMS ima dobar princip rada na ovu temu. Nažalost, to se ni kod jednog ostvarenja ne radi u dva klika mišem ali, ukoliko se korisnik adekvatno informiše, može bez problema da savlada celu kontrolu CMS-a samo za nekoliko dana. U suštini, i proizvoðaèi idu na to da olakšaju posao administratorima sajtova.

Na svakom CMS-u se mogu registrovati i kategorisati èlanovi. Slièno kao i na forumima, tu su oni koji vode sajtove, odnosno administratori, zatim oni koji ureðuju sajtove u smislu toga da odobravaju prethodno napisane vesti, brišu i menjaju komentare na vesti ili ih sami pišu. Krajnja grupa je, naravno, grupa obiènih èlanova, odnosno posetilaca. Bilo zbog informisanja ili zbog zabave moguæe je ubacivati i ankete na koje èlanovi i posetioci sajta odgovaraju. Reklamiranje je u suštini ono od èega veæina sajtova i živi, i zato je jako važno da postavljanje reklama i banera ne bude previše komplikovano.

Nikad se ne zna šta posetioci sajta mogu da predlože administratoru, zato bi valjalo da svaki CMS ima neku vrstu formulara za slanje mejlova administratoru. Ovo takoðe nije loše u poslovne svrhe. Na primer, za popunjavanje CV-ja. Ukoliko se administrator lepo potrudi, može da napravi formular kakav god poželi. Evidencije radi, tu je uvek i ukljuèena opcija prikazivanja broja èlanova koji su trenutno na vezi. U toj „online listi” pored registrovanih èlanova prikazuje se i trenutan broj gostiju.

Dizajn i izgled CMS-ova diskutabilna je stvar jer su ukusi razlièiti. Baš zato je vrlo dobro što postoji veliki broj templejta (ili skinova) koji mogu u potpunosti da izmene izgled nekog CMS-a. Vizuelne promene mogu da budu toliko velike da se izgled sajta potpuno razlikuje od onog osnovnog. U suštini, administratori sajta najèešæe se odluèuju za opciju u kojoj je sa leve strane prozora korisnièki meni, u gornjem delu prostor za veliki baner, ispod njega opštiji meni koji uglavnom posetioce dovodi do razlièitih kategorija sajtova i, na kraju, na dnu i sa desne strane nalazi se prostor za (ostale) reklame.

Sve u svemu, ponuda CMS-ova nije velika, na Internetu se može naæi tek nekoliko njih koji su poznati i koje koristi veæina webmastera. Meðutim, nije lako odluèiti se, jer postoji nekoliko njih koji su zaista kvalitetni, a meðu njima ima i onih koji su besplatni. Baš zato smo mi tu da vam objasnimo funkcionalnost nekoliko CMS-ova i pomognemo prilikom izbora.

E_107


Od samog izlaska, pre nekoliko godina, E_107 je privukao pažnju na sebe time što napravio ozbiljnu konkurenciju do tada poznatim ostvarenjima kao što su PHP Nuke i Joomla. Tokom godina E_107 je ozbiljno napredovao i izrastao u poznat i kvalitetan CMS. Iako iz ugla posetilaca nema gotovo nikakvih mana, mora se priznati da je pomalo škakljiv kada je u pitanju administracija, odnosno postavljanje vesti. Jednostavno, taj deo je veoma loše uraðen, posebno ako se korisnik odluèi da koristi WYSIWYG meni. Èak i sa ADSL vezom od 256 Mbit/s postavljanje vesti predstavlja pravu patnju. Organizacija uploadovanih slika je prièa za sebe. Sve slike stavljaju se u jedan direktorijum. To i nije toliko veliki problem ukoliko sajt ima mali broj slika. Ali šta se dogaða kada je u pitanju neki veliki sajt koji ima gomile vesti, a samim tim i gomile uploadovanih slika? Tada pretraživanje slika predstavlja pravu muku. Samo èekanje da se otvori meni za unos slike je zamorno, posebno kada PHP stranica treba da izlista sve slike jer, makar ih bilo hiljadu, sve ih prikazuje na toj jednoj strani. Baš zbog ovoga, svim korisnicima slabije internet veze koji žele da koriste E_107 poruèujemo: Good luck.

Sreæom, ove dve navedene mane ujedno su i jedine ozbiljnije. Sve ostalo je na svom mestu kada je E_107 u pitanju. Kreiranje novih menija i kategorija nije preteško. Meni unutar admin panela lepo je organizovan i dizajniran. Èak i manje iskusni ne bi trebalo da imaju problema u nalaženju neke opcije. Velika prednost u odnosu na ostale CMS-ove jeste to što E_107 objedinjuje i forum, koji je krajnje simpatièan i može se sasvim normalno koristiti za neke osnovne svrhe. Naravno, za ozbiljnije forume tu su veæ poznata softverska rešenja kao što su IPB, vBulletin itd.

E_107 je odlièan CMS koji svom vlasniku pruža dosta moguænosti za ureðivanje sajta, ali ipak ima i pomenute mane koje mu nikako ne idu u prilog. Baš zato je naša preporuka da se koristi samo kod sajtova koji neæe imati preobiman sadržaj – nije pravi izbor za ozbiljnije projekte.

Joomla


Joomla je CMS koji, pored E_107, spada u red najpoznatijih, odnosno onih koje vlasnici web sajtova najèešæe koriste. Kada su poèetnici u pitanju, Joomla i nije baš zahvalna varijanta ali, kao što smo pomenuli, samo nedelja ili dve dovoljne su da bi se savladale osnove korišæenja jednog CMS-a. Dobra stvar je to što Joomla ima dodatan sistem zaštite kada je u pitanju samo ureðivanje sadržaja. Na primer, ako jedan od administratora ili moderatora primeti grešku u nekoj vesti i poène da je obraðuje, automatski drugim administratorima i moderatorima postaje zabranjeno menjanje sadržine vesti. Ovo je vrlo korisna opcija koja ne dozvoljava „ukrštanje” meðu urednicima sajta. Joomla svakako ima dobru komunikaciju sa korisnikom i uvek obaveštava o potencijalnim pretnjama. Èim nešto u vezi sa podešavanjem PHP stranica nije u redu, u admin panelu osvanuæe upozorenje koje administratora navodi na to kako grešku može da popravi. Jedina mana ovog CMS-a bila bi to što ima slabu statistiku, pa se u svakom sluèaju preporuèuje nabavka odgovarajuæeg dodatka, ili za sam CMS, ili za èitav sajt.

Sve u svemu, Joomla, pored E_107 predstavlja najbolje rešenje kada je CMS softver u pitanju i zato je naša preporuka da ga bar probate, jer sumnjamo da æe se iko pokajati ukoliko se odluèi baš za njega.

PHP-Nuke


U toku pisanja ovog teksta, na sajtu phpnuke.org osvanula je vest da je izašla najnovija verzija ovog megapopularnog CMS-a. Šta je ono što ovom CMS-u obezbeðuje popularnost èak i pored èinjenice da æe svako ko bude želeo da ga koristi morati da plati 12 dolara? Izvanredan dizajn i funkcionalnost samo su neke od odlika koje krase jedan ovako dobar CMS. Posebno pohvaljujemo slikoviti i lepo organizovani admin panel. Meðutim, èlanovi na ovom CMS-u pomalo su èudno kategorisani: posebna grupa je administracija, a posebna drugi èlanovi. U praksi, to znaèi da se sa šifrom admina nije moguæe ulogovati kao èlan, veæ se moraju praviti posebni nalozi za logovanje kao èlan. Ovo na prvi pogled izgleda pomalo èudno, ali nije toliko loše kada sajt vodi više ljudi. Svako ima svoje korisnièko ime i šifru, ali za pristup admin panelu postoji jedna univerzalna, što je sasvim dovoljno. Naravno, uvek se može napraviti novi admin kojem æe se dodeliti ili odreðene ili pak sve privilegije. Sve to izuzetno dobro izgleda kada je „podela posla” u pitanju. Sve u svemu, iako na prvi pogled izgledalo èudno, na kraju se pokazalo kao odlièno rešenje to što su odvojeni nalozi za sajt i administraciju. Radi dodatne zaštite moguæe je i staviti sliku sa brojevima koje korisnik mora da upiše da bi se prijavio na sajt. Ovo je dobro za zaštitu od botova, ali može smetati korisnicima koji ne žele da koriste kolaèiæe prilikom prijavljivanja na sajt. Uz PHP-Nuke dolazi i veæ odavno poznati PHP-bb forum koji, ruku na srce, nije bogzna kako funkcionalan, ali je kao besplatna solucija odlièan.

PHP-Nuke svakako je najmoæniji CMS koji smo koristili. Jedina njegova mana, meðutim, jeste to što se mora platiti. Ipak, i pored toga mi ga, bez ikakve polemike, stavljamo na sam vrh CMS-ova jer njegova cena nije previsoka. U svakom sluèaju, ukoliko se u vašem džepu nalazi tih 12 dolara, možete se slobodno odluèiti za PHP-Nuke. Njegovim korišæenjem dobiæete odlièan dizajn sajta, solidan forum, veliki broj dodatnih modula i skinova i, sve u svemu, izvanredan CMS.

IPB Portal


Poslednji CMS koji smo testirali sastavni je deo foruma IPB (Invision Power Board). Pre svega valjalo bi navesti da je podešavanje IPB Portala, najblaže reèeno – opako teško. Nije retkost da i iskusniji korisnici imaju problema sa podešavanjem ovog zloglasnog CMS-a. Jednostavno, on nikako nije user friendly. Istina je da stvarno lepo izgleda, i da uz mnogo truda može da se napravi stvarno lep sajt. Ali ipak, to nije to. IPB sam po sebi spada u jedan izvanredan forum i to prenosi na svoj portal. Sve opcije koje bi jedan CMS trebalo da ima, ima i IPB Portal. Velika prednost je njegova uska povezanost sa IPB forumom. Svi èlanovi su meðusobno povezani. Nije potrebno zasebno registrovati se i na forum i na sajt (CMS). Naravno, kad god CMS ima ugraðen forum (E_107 i PHP-Nuke) sve je to, takoðe, automatski povezano. Ali ako se vlasnik sajta odluèi da ima jedan CMS a potpuno drugi forum, onda se može naæi na velikim mukama da spoji forum i sajt, odnosno da prenese sve èlanove sa sajta na forum i obratno.

Svakako da je IPB lep i funkcionalan CMS, ali opet ga, što zbog velike cene, što zbog kompleksnosti, nikako ne preporuèujemo neiskusnim korisnicima. Bolje je ubaciti neki od pomenutih CMS-ova i staviti neki dobar forum.

• • •

Posle ovolikog teksta teško da ima nedoumica po pitanju toga koji CMS treba odabrati. Jednostavno, ako vam se ne daju pare – tu je Joomla, ako vam je baš potreban solidan CMS i forum uz to, onda je E_107 odlièna solucija, a ako žudite za odliènim CMS-om i solidnim forumom a imate 12 dolara viška u džepu, onda slobodno odaberite PHP-Nuke, tu nema greške. Za IPB je potrebno imati dosta novca i dosta živaca za bacanje, i zato je naša preporuka da se IPB kao CMS zaobiðe.

« Poslednja izmena: 26 Oktobar, 2007, 09:29:15 pm Sale-X » Sacuvana
Sale-X
Administrator
Vodeæi tim
*****

Karma: +82/-9
Van mreze Van mreze

Pol: Muskarac
Poruke: 7768


WWW
« Odgovor #88 poslato: 26 Oktobar, 2007, 09:23:45 pm »


Nekoliko korisnih uputstava za otvaranje i podešavanje web sajta


Sada veæ ne postoji iole ozbiljna firma koja se na neki naèin ne predstavlja na Internetu. Ranije, dok Internet nije bio toliko zastupljen, web hosting (usluga „udomljavanja” sajta) je bio skupa solucija za reklamiranje, dok se danas smatra jednim od najisplativijih naèina oglašavanja. Meðutim, ne treba se zadržavati samo na kompanijskoj promociji. Svako ko poželi može da otvori svoj web sajt i da na njemu na neki naèin predstavi sebe ili svoju delatnost i uopšte da sa sajtom radi šta poželi, naravno u granicama dozvoljenog.

Šta je potrebno za otvaranje web sajta? Pre svega, treba izabrati odgovarajuæi web hosting i domen. Potom se radi na dizajnu samog sajta, odnosno pravljenju web stranica u nekim od poznatih programa. Može se i instalirati softver na strani servera sa veæ gotovim web stranicama koje su meðusobno povezane i daju neki osnovni izgled sajtu, tako da vrlo brzo možemo da se bavimo samim sadržajem.

No, prvo æemo se pozabaviti osnovnim stvarima koje korisnik treba da zna pre nego što se odluèi da otvori svoj sajt.

Hosting

Pre svega, za korisnika je najbitnije da pronaðe odgovarajuæi web hosting, odnosno da obezbedi memorijski prostor koji æe biti vidljiv svim korisnicima Interneta. Prilikom odabira željenog web hosting paketa treba obratiti pažnju na nekoliko stvari. Postoji zaista velik broj firmi – što stranih, što domaæih – koje pružaju usluge web hostinga. Naravno, ne pružaju svi iste moguænosti, niti po istoj ceni. Što je najbitnije, nisu ni svi isti kada je korisnièka podrška u pitanju, a kod manje iskusnih korisnika ovo je jedna od veoma bitnih stavki.

Po pitanju platforme, hosting može biti: a) Linux hosting, za koji se odluèuju korisnici koji planiraju da rade u aplikacijama koje su pisane u jeziku PHP, b) Windows hosting, koji se uglavnom koristi za ASP, i c) Customized (prilagodljivi) hosting, koji se u potpunosti prilagoðava potrebama korisnika. Pored ovoga, hosting se može kategorisati kao dedicated (posveæeni) i shared (deljeni). Posveæeni hosting podrazumeva to da korisnik ima jedan fizièki server samo za sebe, dok kod deljenog hostinga korisnik resurse veæeg servera deli sa drugim korisnicima.

Ako korisnik želi da radi neki ozbiljniji sajt, mora da izdvoji malo više „evriæa” i time sebi plati kvalitetniji web hosting. Za neke sitnice ili povremeni upload fajlova nema potrebe da se izdvaja velika svota novca. Firme koje nude web hosting daju svojim paketima razlièite moguænosti. Dve stvari na koje treba obratiti pažnju jesu to koliko prostora korisnik dobija za svoj sadržaj, kao i to koliki je bandwidth – dozvoljeni protok. Dakle, ako je protok 2 GB meseèno, korisniku æe biti dozvoljena samo ta velièina protoka. Ako se na sajtu drže veliki fajlovi i ako se ti fajlovi èesto preuzimaju od strane raznih korisnika, onda je potreban veæi dozvoljeni protok. Na primer, ako je velièina fajla 100 MB, a protok 1 GB/s, veæ pošto fajl bude skinut deset puta, sajt æe biti zatvoren jer je bandwidth probijen. Treba imati na umu da se u dozvoljeni protok najèešæe raèuna saobraæaj u oba smera (i upload i download).


Dakle, od sadržaja koji korisnik želi da drži na sajtu i toga koliko ljudi æe tom sadržaju pristupati zavisi potreban protok. Ako se sajt bavi samo osnovnim informisanjem ili je u pitanju neki manji forum, onda nema apsolutno nikakvih razloga da se uzima paket sa velikim dozvoljenim protokom.

Ostali parametri hostinga zavise od potreba korisnika. Treba obratiti pažnju na to koja je verzija MySQL baze, zatim broj FTP naloga koji je moguæe napraviti, verzija Apachea kao i broj dozvoljenih poddomena. MySQL je serverski program za baze podataka koje se mogu koristiti za upis raznih vrsta informacija i na njega se oslanjaju mnogi drugi programi na serverskoj strani. Na primer, svaki bolji forum zahteva MySQL bazu i bez nje ne može da radi. FTP nalog omoguæava korisniku upload i download fajlova direktno sa servera prostom metodom Copy/Paste. Sve ovo je moguæe raditi ili preko web browsera ili preko nekog FTP klijenta, o kojima smo prièali veæ nekoliko puta.

Mnogi se pitaju šta je poddomen i ne prave veliku razliku izmeðu poddomena i domena. Na primer, domen našeg èasopisa je sk.co.yu a poddomen (na primer, za hardver) bi bio http://hardware.sk.co.yu. Za sajtove èija sadržina obuhvata više razlièitih tema ovo može biti korisna opcija. Još jedna jako bitna stvar jeste da korisnik zna koliko æe e-mail adresa moæi da napravi na svom serveru. Tu je naravno i moguænost korišæenja mailing liste kojom æe se korisniku davati moguænost primanja i slanja masovnih mejlova.

Da bi korisnik lako mogao da vrši osnovna podešavanja svog servera, valjalo bi da ima solidan web panel za razna podešavanja iz obiènog browsera. Najpoznatiji web paneli su Cpanel i Plesk, sa dosta moguænosti i opcija kojima korisnik podešava sajt prema svojim potrebama. Možda najmoænija alatka Cpanela jeste Fantastico, koji nudi mnoštvo besplatnih dodataka za web sajt. Tu spada nekoliko vrsta foruma, programa za upravljanje sadržajem sajta, pravljenje knjiga utisaka (Guest Book), mailing liste, galerije slika, ankete, wiki dodaci i još mnogo toga. Sve u svemu, Fantastico spada meðu najzanimljivije alatke i treba voditi raèuna o tome koja se njegova verzija nalazi u okviru web panela korisnika.

CMS (Content Management System)

Prevedeno na naš jezik, CMS znaèi sistem za upravljanje sadržajem, u ovom sluèaju web sajta. To u najkraæim crtama objašnjava svrhu ovog softvera. Jednostavno, korisnik sa Interneta preuzme arhivu u kojoj se nalazi zapakovan CMS, otpakuje to na server, instalira i ima veæ gotov sajt na kojem se nalaze sve potrebne, a bogami i nepotrebne kategorije. Izgleda prosto, zar ne? E pa nije baš tako, jer instalacija CMS-a zahteva da MySQL baza veæ postoji i upload odreðenih fajlova pod dozvolama '777'. A po nekom nepisanom pravilu, uvek se javi neki problem prilikom instalacije. Najbitnije je da korisnik verno prati uputstva navedena u fajlu za pomoæ prilikom instaliranja – i ne bi trebalo da bude problema. Ukoliko se pojave nerešivi problemi, tu je uvek korisnièka podrška. Tek kada se sve reèeno pripremi, poèinje osnovna instalacija CMS-a i njegovo ureðivanje.

Za samo 10 minuta na svom sajtu možete imati lepo dizajnirane web stranice sa sve osnovnim kategorijama. CMS, pored ovoga, korisniku pruža osnovni administratorski panel u kojem korisnik može da vrši osnovna podešavanja svog sajta. To je stvarno preveliki pojam da bismo sve opisivali ovde, pa æemo samo predstaviti neke osnovne funkcije koje donosi svaki bolji CMS. Osnovna stvar je prikaz vesti i kategorija na glavnoj stranici sajta, zatim registracija korisnika i dodeljivanje privilegija korisnicima. Kako bi se administratori sajta lakše organizovali prilikom održavanja sajta, mogu omoguæiti svojim èlanovima da pišu vesti i tekstove za sajt koje æe, kasnije, biti objavljene. Sve ovo je razraðeno i administratorima sajta daje veliki izbor. Administrator može odrediti da li æe vesti biti automatski postavljane na sajt ili æe ih on prethodno proveravati. U sve vesti moguæe je ubacivati slike da bi izgledale što lepše. Na svu sreæu, svi bolji CMS-ovi u potpunosti podržavaju formatiranje teksta, tako da æe i oni kreativniji imati èemu da se obraduju. Sve vesti se èuvaju u arhivi, a ukoliko se sluèajno zaboravi naziv vesti, jednostavno treba iskoristiti ugraðenu pretragu da bi se našla željena informacija.

Sve u svemu, ovo predstavlja jednu veoma zanimljivu opciju kada su izgled i funkcionalnost sajta u pitanju i novajlijama svakako preporuèujemo da isprobaju neki od poznatih CMS-ova, jer æe time svakako sebi olakšati posao ureðivanja sajta. Najpoznatiji CMS-ovi su Joomla (www.joomla.org) i E107 (www.e107.org). Oba su besplatna i predstavljaju soluciju za koju se odluèuje veæina korisnika. Pored njih, na dobrom su glasu i Mambo (www.mambo-foundation.org), PHP Nuke (www.phpnuke.org) i Invision Power (www.invisionpower.com). Invision power je u osnovi forum, ali u sklopu paketa ima portal koji ujedno može da se koristi kao CMS. Primer ovih CMS-ova nalazi se na matiènim sajtovima koji su inaèe raðeni u tom CMS engineu.


Ukoliko korisnik, pak, želi nešto prostije ili bi jednostavno da napravi nešto totalno drugaèije, tu je velika kolièina HTML editora koji æe dati veliku pomoæ prilikom pravljenja sajta. O njima smo pisali u nekoliko navrata, a uporedni test ovih programa izašao je u januarskom broju. Ukoliko ni oni nisu ono što vam je potrebno, Adobe Dreamweaver u ruke i zakoraèite u svet kreiranja sajtova.

Forumi

Kada smo zakupili odgovarajuæi server i na sajt ubacili sadržaj koja nam donekle odgovara, možemo da poènemo da razmišljamo o instalaciji foruma. Danas gotovo svaki veæi sajt ima forum. Za neupuæene, forum predstavlja jedan od najefikasnijih naèina diskusije meðu veæim brojem èlanova. Forumi mogu biti i te kako zabavni ukoliko se na njima vode zanimljive diskusije i ukoliko imaju dosta èlanova. Meðutim, tu je i druga strana medalje. Velik broj èlanova podrazumeva velik broj razlièitih umova èija su mišljenja èesto suprotstavljena. Sve to èesto rezultuje svaðama, prepirkama, ponekad i psovkama. Baš zato forum se ne sme prepustiti sam sebi i mora se kontrolisati i redovno održavati, a to, nažalost, iziskuje dosta vremena. Zato je jako korisna stvar da se uvede što veæi broj „urednika” foruma (moderatora) kako bi se održao „red i mir”.

Funkcionalnost foruma toliko je širok pojam da za njega nema dovoljno mesta u ovoj rubrici – neke stvari samo æemo dotaæi. Kako se odluèiti za pravi forum, koji forum odabrati? Teško pitanje. Ako gledamo one koji se plaæaju, tu su vBulletin (www.vbulletin.com), za koji smo se i mi odluèili prilikom podizanja foruma na našem sajtu, kao i Invision power board (www.invisionpower.com). Meðutim, postoji i dosta besplatnih koji su sasvim u redu. Na primer Simple Machines Forum (www.simplemachines.org), phpBB (www.phpbb.com) ili Ikonboard (www.ikonboard.com) forum. Svi rade po sliènom principu i nude dosta opcija. Naravno, oni koji se plaæaju daleko su funkcionalniji i bolji, ali za neke manje sajtove ovi besplatni su i više nego dobro rešenje. Instalacija foruma nije mnogo komplikovana i dosta je slièna instalaciji CMS-a. Treba preuzeti arhivu sa Interneta, otpakovati je, imati pripremljenu odgovarajuæu MySQL bazu i instalacija može da poène. Jedino Ikonboard može da pravi probleme, s obzirom na to da je raðen u CGI skriptu koji je neiskusnim korisnicima malo teži za rad. Ali uz dobru korisnièku podršku, koju Ikonboard forum i te kako ima, mislimo da æe instalacija biti uspešno završena.

Po pitanju sigurnosti najbolji je vBulletin, a što se tièe moderacije i administracije foruma najbolji je Invision Power Board. Lep dizajn svakako ide na stranu Ikonboarda, dok Simple Machines Forum spada meðu najprostije za rad, ali ujedno i solidno funkcionalne i sigurne. Sve u svemu – teška odluka. Primeri ovih foruma nalaze se na njihovim matiènim sajtovima. O samom dizajnu teško je suditi jer svi izgledaju dobro, a i dosta toga je stvar ukusa. U svakom sluèaju, najbolje je otiæi na sajtove foruma, videti koji najviše odgovara, a zatim ga instalirati.

• • •

Nadamo se da je, posle ovolikog teksta, malo jasnija prièa otvaranja i podešavanja web sajta. Kao što smo napomenuli, postoji veliki broj firmi koje nude web hosting pakete, ali samo vi znate šta vam treba i samo na osnovu toga se može odabrati pravi hosting paket.  to se tièe ostalih tema, CMS-ova i foruma, kao što se može videti, namerno nismo zalazili dublje u temu. Ne iz neke zle namere, nego zato što imate naše obeæanje da æemo u sledeæim brojevima uraditi uporedni test zasebno CMS softvera i foruma. Tada æemo se do detalja baviti u njihovom funkcionalnošæu i biæe vam mnogo jasnije koji softver da odaberete. Dotle, pamet u ruke, odaberite pravi hosting i saèekajte obeæani uporedni test.

Sacuvana
Milenko
Vodeæi tim
*****

Karma: +23/-6
Van mreze Van mreze

Pol: Muskarac
Poruke: 523

P.F.C


WWW
« Odgovor #87 poslato: 26 Oktobar, 2007, 07:24:38 pm »

Ovo je Saletov citat iz teme PP prezentacije
Citat
1. postoji tema za webmastere i one koji to zele da postanu.
2. sta ste se uhvatili za joomlu, postoje i bolji CMS sistemi
3. zasto bih prekucavao ono sto vec postoji na net-u
4. koga bas interesuje neka podje samnom 17.tog novebra u BG
5. ovom postu nije ovde mesto, bice obrisan veceras

1.Evo pisem u ovoj temi
2.Koji?Rekao si da je joomla najbolja.
3.Moze link?Po mogucstvu na srpskom
4.Sta je tada?
5.OK
« Poslednja izmena: 26 Oktobar, 2007, 07:30:14 pm Milenko » Sacuvana
Pro
Stari znalac
***

Karma: +4/-0
Van mreze Van mreze

Pol: Muskarac
Poruke: 128

BOG PRAŠTA, BRÐANI NE!!!


« Odgovor #86 poslato: 29 Septembar, 2007, 02:28:18 pm »

Pozdrav za webmastere  :)
Zasad nemam problema,ali ako se nesto desi svakako cu zatraziti savete od vas  ;)
Sacuvana
Sale-X
Administrator
Vodeæi tim
*****

Karma: +82/-9
Van mreze Van mreze

Pol: Muskarac
Poruke: 7768


WWW
« Odgovor #85 poslato: 31 Avgust, 2007, 08:49:11 pm »

Flip-e ,
obrisan ti je zadnji post jer je uvredljivog sadržaja , kao i Okijev.

Za prethodni sajt koji si napravio postavio si 3 teme koje su spojene u jednu koju možda nisi video, ali je i ona obrisana zbog vreðanja.

Lepo je na forumu naznaèeno da ako za jednu temu postoji topik - ne otvarajte drugi sa istim sadržajem.

Takoðe je naznaèeno da æe svaki post uvredljivog sadržaja po bilo kojoj osnovi biti obrisan.

Pored tvog obrisani i postovi u rubrici Politika u kome se na krajnje bezobrazan naèin vreðaju pojedinci iz grada.

I sada i nadalje, bez upozorenja i opomena takvi postovi biæe obrisani !
Sacuvana
Dacha
Too bad you're fucked up
Vodeæi tim
*****

Karma: +29/-4
Van mreze Van mreze

Pol: Muskarac
Poruke: 1069

Dak-mrak!!!


WWW
« Odgovor #84 poslato: 31 Avgust, 2007, 01:40:55 pm »

1-Naziv teme je Saveti za webmastere .
               !

Jedan savet!
Posveti se malo svom timu:)
p.s.baš sam dosadan
Ne,u pravu si!Totalno sam zapustio Hawkse,ali visha sila...Nadam se da cu imati vise vremena u nekom blizem periodu,za sada ih samo odrzavam u zivotu...
Sacuvana
gBUDA
Stari znalac
***

Karma: +19/-0
Van mreze Van mreze

Pol: Muskarac
Poruke: 124


WWW
« Odgovor #83 poslato: 31 Avgust, 2007, 01:02:36 am »

1-Naziv teme je Saveti za webmastere .
               !

Jedan savet!
Posveti se malo svom timu:)
p.s.baš sam dosadan
Sacuvana
Dacha
Too bad you're fucked up
Vodeæi tim
*****

Karma: +29/-4
Van mreze Van mreze

Pol: Muskarac
Poruke: 1069

Dak-mrak!!!


WWW
« Odgovor #82 poslato: 30 Avgust, 2007, 10:55:47 pm »

1-Naziv teme je Saveti za webmastere i one koji ce to postati,a ne pljuvaonica...
               2-konji su plemenite zivotinje...
               3-Od sada pa nadalje-brisanje bez opomena!
Sacuvana
Stranice: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »   Idi gore
  Stampaj  
 
Prebaci se na:  

Pokrece MySQL Pokrece PHP Powered by SMF 1.1.9 | SMF © 2006, Simple Machines LLC
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!

Statistika

Na sajtu su trenutno 0 gost/a i 0 clan/a.
mod_vvisit_counterDanas42
mod_vvisit_counterJuce342
mod_vvisit_counterOve nedelje667
mod_vvisit_counterOvog meseca2187